Túlnyomásos zsír- és olajkenő rendszerek

Központosított elektromágneses szelepes rendszer

System mit elektromagnetischen Ventilen

Jellemzők:

Nagynyomású kenőrendszerről van szó, amely ciklusokban működik. A fővezetéket egy hordószivattyú helyezi nyomás alá. A mellékágak elektromágneses szelepei kapcsolják össze a fővezetéket a kenőhelyekkel. A ciklusonkénti kenőanyagmennyiséget a progresszív elosztókra épített  dugattyúlöketérzékelő kapcsolók (közelítés kapcsolók) kapcsolási száma határozza meg. Ez a rendszer kis, közepes, és nagy kenési pont számú (pár száz) gépeken, gépsorokon alkalmazható , ahol a kenőhelycsoportok egymástól viszonylag távol vannak, és az egyes csoportok egymástól független vezérlést igényelnek ( nem egy időben igénylik a kenést, pl. palackozó üzem).

Leírás:

A fővezetékben a nyomást egy hordószivattyú (a) biztosítja. Az egyes mellékágak elektromágneses 2 helyzetű , kétutas szeleppel (b) csatlakoznak a főághoz. Minden egyes mellékág egy vagy több fokozatban elhelyezett progresszív elosztóval (c)(főelosztó, alelosztó) rendelkezik. Minden főelosztó egy közelítés kapcsolóval (dugattyúérzékelő) van felszerelve. Szivattyúként  általában pneumatikus hordószivattyút használnak. Ha elektromotoros szivattyút használunk, akkor a rendszert egy nyomáskapcsolóval és nyomásmentesítővel kell felszerelni.

Működés:

Az egyes 2/2-es elektromágneses szeleppel szerelt kenési csoportok kenőanyagigényének megfelelően a szelep egy bizonyos kenési szünetidő elteltével nyitnak. Ezáltal a mellékág csatlakozik a főággal és nyomás alá kerül, miáltal a progresszív elosztók működni kezdenek. Az alkalmazott szivattyúfajtának megfelelően a szivattyú a szelep nyitásával együtt működésbe lép (elektromotoros szivattyúknál), ha pneumatikus hordószivattyút használunk, akkor a szivattyú állandóan működhet. Elektromos szivattyúnál a 2/2-es szelep nyitáskor csökken a nyomás a fővezetékben, és az elektromotoros szivattyú bekapcsol. A 2/2-es elektromágneses szelep zárását, és ezzel együtt a kenési idő végét az egyes mellékkörökben a progresszív főelosztón elhelyezett közelítés kapcsoló kapcsolja. A mellékágak összes kenőanyagmennyiségét a főelosztón elhelyezett közelítés kapcsoló határozza meg. A főelosztó egy adott ciklus (minden kimenet egyszer ad kenőanyagot) alatt meghatározott kenőanyagot továbbít. A ciklusok számát pedig a kapcsolások száma adja meg, amit a vezérlőszekrényben lehet beállítani. 

A központosított elektromágnes szelepes rendszer elemei:

  • a – Szivattyúk

    • o   pneumatikus hordószivattyú - PowerMaster III, Lubrigun
    • o   elektromos szivattyú - ZPU 01/02, ZPU 08

  • b – Zárható szelepek

    • o   elektromágneses 2/2

  • c – Progresszív elosztók

    • o   Elosztók SSV és SSV-N, SSV D ...N, SSV D

A rendszer további elemei:

  •  Tartozékok (nyomásmérő óra, levegőelőkészítő egység, 3/2-es nyomásmentesítő szelep 3/2, nyomáskapcsoló)
  • Kenővezetékek(csövek, tömlők, csavarok, rögzítő elemek és szerelési anyagok )

 

Fő alkalmazási területek:

Mindenütt ahol nagy a kenési pontok száma, csoportosan helyezkednek el, és a csoportok távol vannak egymástól, és a csoportok kenőanyag igénye eltér egymástól. – Gépek, gépsorok, ipari üzemek, nehéz üzemi körülmények esetén is. Pl.: palackozó üzemek