Túlnyomásos zsír- és olajkenő rendszerek

Egyvezetékes rendszer CENTRO MATIC adagolóval

Einleitungsschmiersysteme

Jellemzők:

 

Közepes és magasnyomású rendszerről van szó, amely ciklikusan működik. A fő vezetéket egy cső alkotja, és a ciklusok azáltal működnek, hogy a rendszer ciklikusan nyomás alá kerül, majd mentesül a nyomás alól. Az egyvezetékes rendszer alapeleme az egyvezetékes "Centro-Matic" adagoló. Minden ciklus alatt minden egyes kenési pont egyszer kap kenőanyagot. Ezt a rendszert kis, közepes és nagyszámú kenési pontot (egytől néhány százig) tartalmazó gépeknél alkalmazzák. Akkor ajánlott a használata, ha a kenési pontok egy sorban egymáshoz viszonylag közel vannak. A rendszer jellemzője (folyékony kenőanyag esetében), hogy minden kenési pontra egy időben képes a kenőanyagot eljuttatni. Ez akkor különösen fontos, ha a kenéstől függ a gép működése. A nyomás és nyomásszünet módja szerint három csoportba osztható a rendszer: egylöketes szivattyú rendszer, többlöketes szivattyú rendszer nyomásmentesítő-szelepekkel, és a hordószivattyús rendszer átkapcsoló szelepekkel.

 

CENTRO-MATIC EGYVEZETÉKES RENDSZER EGYLÖKETES SZIVATTYÚVAL:

Leírás:

A magasnyomású kenőanyag forrása egy pneumatikus egylöketes szivattyú (a). A fő vezeték egy ágból áll. A fővezeték a Centro-Matic egyvezetékes adagoló(k)ra (b) van(nak) kötve. A kenési pontok közvetlenül az adagoló elemeire vannak kötve. Egy adagolóelem egy kenési pont. A rendszerhez kapcsolható egy végnyomáskapcsoló (kiegészítőként), amely a rendszer működését ellenőrzi.

 

 

Működés:

A kenési ciklus elején a szivattyú ad egy szivattyúnyomás löketet, így megemelkedik a nyomás a rendszerben, ami megfelel az adagolók üzemi nyomásának. (A szivattyú előtt a levegő nyomását úgy kell beállítani, hogy az megfeleljen az adagoló üzemi nyomásának és a szivattyú pneumatikus hajtóműve (léghenger) által igényelt nyomásnak.) Az üzemi nyomásnak köszönhetően kerül a megfelelő mennyiségű kenőanyag a kenési pontokhoz. A rövid nyomáson tartási idő után (a rendszernyomás az üzemi nyomás fölé emelkedik) a szivattyúdugattyú visszatér a kiindulási helyzetébe, és összeköti kenőanyagtartályt a nyomóvezetékkel. Amikor a rendszernyomás az előírt nyomás alá csökken, az adagolókban levő dugattyúkat a rugók visszatérítik a kiindulási helyzetbe. Az adagolók adagolókamrái feltöltődnek a beállított mennyiségű kenőanyaggal, ezzel készen áll a rendszer a következő ciklusra. (A nyomásmentesítés időtartama függ a vezetékek hosszától és a hőmérséklettől – olaj esetében egy tizedtől tíz másodpercig, zsír esetében egy másodperctől egy percig.) Az egylöketes szivattyús rendszer helyes működésének alapja, hogy az alkalmazott szivattyú lökete nagyobb legyen, mint egy ciklus megkívánt kenőanyagmennyisége. Az összes adagoló kenőanyagadagának összegzésekor számolni kell a nyomásmentesített állapotban a tartályba visszavezetett kenőanyag mennyiséggel. Ha ezt a szabályt nem tartják be, a rendszerben zavar keletkezhet.

Egylöketes Centro-Matic rendszer standard elemei:

  • a – Szivattyúk
    •    pneumatikus egylöketes szivattyú zsírhoz - Centro-Matic P-T lökettérfogattal   [cm3] és nyomáshajtóművel 7,4-20:1; 22,9-31:1; 35,2-25:1
    •    pneumatikus egylöketes szivattyú olajhoz - Centro-Matic P-O lökettérfogattal    [cm3] és nyomáshajtóművel 7,4-20:1; 39,3-20:1
    •    hidraulikus egylöketes szivattyú olajhoz - Centro-Matic H-O lökettérfogattal   [cm3 és nyomáshajtóművel 45,9-5,75:1
  • b - CENTRO-MATIC adagolók
    •    zsírhoz - SL 32, SL 33
    •    olajhoz - SL 42, SL 43

Minden adagolón állítható az adag, és egy ellenőrző csapocskával rendelkeznek, ami a funkció vizuális ellenőrzését teszi lehetővé.

A rendszer további részei:

  • Tartozékok (Kenőanyagszint jeladó a tartályban, biztonsági szelep, manométer, stb.)
  • Kenővezetékek (csövek, tömlők, csavarzatok, szerelési anyagok)

Fő alkalmazási területek:

Ahol a kenési ciklusok a gép üzemelésével egybeesnek – kb. 30 kenési ponttal az általános iparban – mint pl. mechanikus és hidraulikus prések, vulkanizációs présgépek, szerszámgépek, üvegipari berendezések, stb.

CENTRO-MATIC EGYVEZETÉKES RENDSZER TÖBBLÖKETES SZIVATTYÚVAL NYOMÁSMENTESITŐ SZELEPPEL:

Leírás:

A magasnyomású kenőanyag forrása egy pneumatikus többlöketes szivattyú (a). A fő vezeték egy ágból áll. A fővezetékbe közvetlen a szivattyú után egy nyomásmentesítő szelep (b)(útváltó szelep) van bekötve. A fővezeték a Centro-Matic egyvezetékes adagoló(k)ra (c) van(nak) kötve. A kenési pontok közvetlenül az adagoló elemeire vannak kötve. Egy adagolóelem egy kenési pont. A rendszerhez egy végnyomáskapcsolót kell alkalmazni, amely a rendszer működését vezérli, és ellenőrzi.

Működése:

A kenési ciklus elején az útváltó szelep (b) a szivattyút (a) a fővezetéken keresztül összeköti az adagolókkal. A szivattyú bekapcsol. Az egylöketes rendszertől eltérően itt a szivattyú a ciklus kezdetén több löketet is ad, mialatt az útváltószelep az adagolók (c) irányába nyitott. A szivattyú addig működik, amig a rendszer végén elhelyezett végnyomáskapcsoló a beállított végnyomás elérésekor jelet ad az útváltó szelepnek, és az nyomásmentesíti a fővezetéken keresztül az adagolókat azáltal, hogy a nyomás alatt lévő kenőanyagot a hordóba vezeti vissza. Ha kézi szivattyút alkalmaznak, akkor az adagoló elemeken az ellenőrző csapocskák jelzik a kenés megtörténtét a kézi szivattyú működtetőjének, aki befejezi a szivattyú működtetését. 

A többlöketes, nyomásmentesítőszelepes Centro-Matic rendszer standard elemei:

  • a – Szivattyúk
  • Szivattyúk beépített automatikus nyomásmentesítő szeleppel:

    • o   Kézi olaj és kenőzsírszivattyúk - Centro-Matic M-T a Centro-Matic M-O
    • o  Centro-Matic pneumatikus olaj és kenőzsírszivattyúk a következő teljesítménnyel [cm3/min] és nyomásáttétellel:                - T-197-40:1, T/O-492-50:1, O-197-40:1
    • o  Centro-Matic pneumatikus olaj és kenőzsírszivattyúk a következő teljesítménnyel [cm3/min], és nyomásáttétellel:               - T-1700-50:1, O-3500-24:1

  • További szivattyúk:

    • o   elektromos - ZPU 01/02, ZPU 08
    • o   pneumatikus hordószivattyúk - PowerMaster III, Lubrigun

  • b - Nyomásmentesítő szelep

    • o   elektromágneses 3/2
    • o   automatikus pneumatikus

  • c - Centro-Matic adagolók

    • o   Kenőzsírra - SL 1, SL 11, SL 32, SL 33
    • o   Olajra- SL 41, SL 42, SL 43, SL 44

Minden adagolón állítható az adagolt mennyiség.

A rendszer további elemei: 

  • Tartozékok (Manométer, Nyomáskapcsoló, elektromágnesesen zárható szelepe, Lévegő karbantartó egység)
  • Kenővezetékek(csövek, tömlők, csavarok, rögzítőelemek és szerelési anyagok)

Az alkalmazás fő területei:

Üvegkohók gyártósora, élelmiszeripar és autóipar.

 

CENTRO-MATIC EGYVEZETÉKES HORDÓSZIVATTYÚS ÁTKAPCSOLÓSZELEPES RENDSZER:

Leírás:

A rendszert egy dugattyús hordószivattyú (a) és egy pár főág alkotja melyek a szivattyú nyomóágához egy átkapcsoló szelepen (b) keresztül csatlakoznak. A kenési pontok közvetlen a Centro-Matic-adagolókra (c) vannak kapcsolva. Az átkapcsoló szelepek második kimenete a nyomásmentesítő ághoz van csatlakoztatva, és a kenőanyaghordóhoz csatlakozik. A töltőág az átkapcsolószelepnyílásánál a nyomáskiegyenlítés miatt legtöbbször hidroakkumlátorral van felszerelve.

Működés:

A hordószivattyú állandó nyomást tart fenn a rendszerben, mely az alkalmazott adagolószelepek üzemi nyomásának megfelel. A kenőrendszer minden egyes ágát önállóan lehet vezérelni az átkapcsoló szelepek segítségével. Az adott ág nyomás alá helyezése és nyomásmentesítése az átkapcsoló szelepken keresztül történik.

A CENTRO MATIC hordószivattyús , átkapcsolószelepes rendszer elemei:                                                                                                                          

         a - Szivattyúk: Pneumatikus  hordószivattyúk - PowerMaster III, Lubrigun

         b - Átkapcsoló szelepek: 3/2 elektromágneses, működése azonos mint az előző rendszerben 

         c - Centro-Matic adagoló szelepek:   olajra - SL 41, SL 42, SL 43, SL 44

                                                                   kenőzsírra - SL 1, SL 11, SL 32, SL 33

Minden adagolón állítható az adagolt mennyiség
                                                                                                                              

A rendszer további elemei:

  • Tartozék (Kenőanyagszint-jeladó a tartályban, biztonsági szelep, nyomásmérőóra, stb.)
  • Kenővezeték (csövek, tömlők, csavarok, rögzítő elemek és szerelési anyagok)

Fő alkalmazási területek:

Gyártó-, szerelő-, berendezése stb. minden ipari területen. Különösen az olajkenésű rendszereken sok kenőhely esetén előnyös az alkalmazása, különösen akkor, ha az egyes kenési csoportokat különböző időben kell kenni.